גמילה מסרוקסט

גמילה מסרוקסט

האם אפשר בכלל להיגמל מסרוקסט? מהם תופעות הלוואי? ומה הדרך לעשות את זה נכון.

אני רוצה לפתוח בתאור מקרה אחד מיני רבים שהגיעו אלי רק בשנה האחרונה. ענבל לקחה סרוקסט במשך כ13 שנה. היא כבר הרגישה טוב והחליטה להפסיק לקחת את הכדור. היא דווקא הרגישה מצויין בחודש הראשון וגם בחודש השני והשלישי. היא לא חשבה שצריך תהליך מסודר של גמילה מסרוקסט והיא הרגישה שהכל מאחוריה. היא כבר ללא הסרוקסט ואפילו תופעות הלוואי של הסרוקסט התחילו להעלם לאט לאט. אבל אז אחרי שלושה חודשים בלי הסרוקסט היא חטפה את השוק של החיים שלה. התקף של כאבים ורגשות ומה לא. היא הרגישה שהיא פשוט הולכת להשתגע. היא מהר החזירה את הסרוקסט ואפילו העלתה מינון אבל זה כבר לא עזר. משם הפסיכיאטר נתן לה רשימה ארוכה של תרופות והיא לקחה אותם אבל כבר לא חזרה למה שהיתה לפני זה. הגמילה מהסרוקסט הגיעה בהשהייה וגרמה לה לנזק רב. לצערי היא עד היום על כדורים מאוד חזקים ובקושי מתפקדת.

הגיעו אלי גם עוד מקרים קלים יותר של גמילה לא נכונה מסרוקסט. אחרי שנה של נטילת סרוקסט על בסיס יומי משה הלך לפסיכיאטר שאמר לו שהוא יכול להיגמל מסרוקסט ולהוריד את המינון ברבע כל שבוע שבועיים. אבל אחרי כחודש הגיעו התקפי בכי בלתי נשלטים, כאבי ראש נוראיים זרמים חשמליים ומה לא. כאילו הגוף והנפש השתגעו להם ביחד. גם אחרי שהוא חזר לקחת סרוקסט המצב לא השתפר והשיפור התחיל רק אחרי כחודש של סבל אחרי העלאה חזרה למינון גבוה פי שנים והוספה של עוד 2 כדורים פסיכיאטרים אחרים.

בעקבות המקרים האלו ועוד מקרים אחרים של גמילה מסרוקסט שגרמה נזקים עצומים פניתי לבדוק את הדברים. הרבה פסיכיאטרים ציינו למטופלים שלהם שסרוקסט בכלל לא ממכרת ופניתי לבדוק האם אלו שפגשתי בהם הם רק מקרים נדירים של גמילה קשה מסרוקסט או שבאמת סרוקסט זו תרופה בעייתית שקשה להיגמל ממנה. חיפשתי מחקרים וקראתי המון חומר באנגלית ואז גיליתי שהתחושת בטן שלי שסרוקסט קשה מאוד לגמילה גם מגובה במחקר. מצאתי מחקר מאוד גדול על גמילה מתרופות נוגדות דיכאון ומסתבר שסרוקסט היא בין התרופות היחידות שמצויינת כקשה מאוד לגמילה ביחס לשאר נוגדי הדיכאון. אפשר לקרוא על זה כאן בקישור הזה. בנוסף גיליתי גם שהFDA, מנהל התרופות האמריקאי הוציא אזהרה מיוחדת על תסמיני גמילה חמורים בגמילה מסרוקסט – אפשר לקרוא את זה כאן

כדי לעשות קצת סדר אני רוצה קודם כל לכתוב בצורה מסודרת מהם תופעות הלוואי של גמילה מסרוקסט.

תופעות הגמילה מסרוקסט

תופעה ראשונה – קושי לישון. הרבה אנשים ניסו להיגמל מסרוקסט מהר מידי פשוט לא היו מסוגלים לישון כמה לילות ברציפות ובדרך כלל זה מה שגרם להם לחזור לסרוקסט - ומהר.

תופעת גמילה שניה – בחילות ושלשולים. ממש כאילו יש איזשהו וירוס בבטן. אבל זו תופעת גמילה פיזית לחלוטין שקשורה לבלגן שניה במוח. כן. המוח שלנו משפיע על הרבה דברים בגוף וגם על מערכת העיכול. אז קודם כל חשוב לדעת שזה תסמין גמילה ולא סתם וירוס קשה בבטן. דבר שני לפעמים גם התסמין הזה עלול להיות בלתי נסבל. נתקלתי בכאלו שסבלו מבחילות ושלשולים ברמה ממש חמורה.

תסמין גמילה שלישית – כאבי ראש וזרמים חשמליים במוח. כאבי ראש זו תחושה מוכרת אבל זרמים חשמליים בראש זו תחושה מוזרה שנתקלתי בה גם באנשים שעשו גמילה מסרוקסט וגם אצל כאלו שנגמלו מתרופות פסיכיאטריות אחרות. אגב יש מקרים שאחרי הרבה שנים עם סרוקסט גם כן מגיעים זרמים החשמליים במוח. זה לפעמים מעיד על התמכרות ודרישה של המוח לעוד סרוקסט וכשמעלים את מינון התחושה הזו חולפת.

תסמין גמילה רביעי מסרוקסט – תסמינים דמויי שפעת. לפעמים זו גם תחושה של כאבי שרירים שמלווים בדרך כלל בהרגשה של חולי בכל הגוף. תחושה של חולשה בכל הגוף ממש כמו שקורה כשאנחנו חולים. אל להתבלבל זו לא שפעת – זה תסמין גמילה מסרוקסט.

תסמין גמילה חמישי – תחושת ערפול וסחרחורות. זו לא תמיד סחרחורת רגילה אלא מעין תחושת ערפול כאילו מאבדים אחיזה בסביבה. תחושה כאילו אנחנו לא בפוקוס. זו לא תחושה נעימה בכלל שמי שלא חווה אותה קשה לו מאוד להבין אותה.

תסמין הגמילה האחרון – תחושות נפשיות למיניהם. חרדות דיכאון התקפי בכי בלתי מוסברים. בקיצור כל המערכת הרגשית לפעמים מתערערת. והתופעות הללו קיימות גם אצל כאלו שלפני שהתחילו לקחת סרוקסט מעולם לא היו דכאוניים או חרדתיים.

למעשה עיקר התופעה הזו קשורה בזה שסרוקסט גורם בהרבה מאוד מקרים לכהות רגשית. נתקלתי באנשים שבשנים שלקחו סרוקסט לא היו מסוגלים לא לבכות, ולא לשמוח, משהו ברגש נהפך לכבוי. ובדרך כלל כבר תוך כדי תהליך הגמילה מסרוקסט הרגשות מתחילים לחזור. יש בזה דבר טוב אבל לפעמים זה מגיע בצורה קיצונית. אני ממליץ להסתכל על הטוב שבזה. ומכיר הרבה אנשים שהרגישו שחזרו לחיים כשסוף סוף חזרו אליהם הרגשות וכוח החיים שבהם. ברגע שהפסיקו לקחת סרוקסט הם חזרו להיות יצירתיים כמו פעם ואנרגטיים ובלי תחושת העייפות המתמדת שבדרך כלל אפפה אותם. אלו דברים שהם שמו לב אליהם פתאום אחרי הגמילה כי כשאתה על סרוקסט משהו פשוט נרדם בך ואתה אפילו לא שם לב עד כמה היית כבוי לפני זה.

אז איך אפשר בכל זאת להיגמל מסרוקסט?

האם גמילה מסרוקס היא בכלל בגדר האפשר? אז התשובה היא שכן. גמילה מסרוקסט היא אפשרית אבל בדרך כלל התהליך הוא ארוך ומצריך לפעמים שנה שנתיים של גמילה הדרגתית מאוד ומעקב צמוד אחרי תופעות הלוואי. ככל שלוקחים סרוקסט יותר שנים הגמילה צריכה להיות יותר איטית.

אז תכל'ס איך עושים את זה?

אז כמובן שכדי להיגמל מתרופות חייבים ללכת לפסיכיאטר. אבל איך אדע שהפסיכיאטר באמת מומחה בגמילה. איך אדע שהפסיכיאטר לא יעשה חס וחלילה טעות ויגרום לגמילה חפוזה ולא אחראית.

אחרי הרבה חפירות ובדיקות. מפגש עם פסיכיאטרים ומטופלים שלהם אני אשמח לשתף אותך בשיטה הכי בטוחה שאני מכיר. השיטה היא להוריד כל פעם אחוזים בודדים מהכדור לפעמים אפילו רק 5% או 10%. אז איך עושים את זה? גם אם תחתוך את הסרוקסט לרבעים - זה כבר יהיה יותר מידי. השיטה נקראת באנגלית tapering אני קורא לשיטה הזו שיטת הגירודים.

מה זאת שיטת הגירודים הזאת?

שלב ראשון

לוקחים כדור סרוקסט ושמים אותו על משקל מדוייק – רמת דיוק של 0.001 גרם בודקים כמה הוא שוקל. נניח המשקל הוא 0.125 מתחילים לגרד את הכדור עם סכין מטבח משוננת פשוטה או סכין יפנית. פצירה או כל דבר שאפשר לגרד איתו בעדינות. מגרדים טיפה ומניחים על המשקל עד שמתקבל 95% מהמשקל המקורי. במקרה שלנו 0.119 זהו עכשיו כל מה שנשאר זה לקחת את הכדור במנה המופחתת.

שלב שני

מחכים שיגיעו תופעות לוואי. לפעמים זה יכול לקחת גם שבוע שבועיים עד שהם מגיעות. את רשימת התופעות כבר רשמתי למעלה.

שלב שלישי

מחכים עד שהתופעות יחלפו וברגע שהם חולפות ממשיכים להוריד. אבל הפעם נוריד 5% מההורדה הקודמת כלומר 95% מ0.119 כלומר 0.113. וחוזרים חזרה לשלב 1 של הגמילה מסרוקסט.

זה יכול לקחת הרבה זמן אפילו שנתיים שלוש אבל שווה את זה. איפה אפשר להשיג משקל כזה. אז קודם כל אם אתם רוצים אתם יכוים לחפש בגוגל משקל כיס ותמצאו בחנויות אלקטרוניקה. חשוב שהמשקל יגיע לרמת דיוק של 0.001 ולא פחות מדוייק. אני מכיר מקרים שהירידה היתה צריכה להיות אפילו פחות מ55 בכל פעם ואז רמת הדיוק של המשקל היתה צריכה להיות 0.0001 אבל משקלים כאלו אפשר להשיג. אגב חשוב לציין שלא כל משקל ברמת דיוק 0.001 באמת עושה את העבודה כמו שצריך מי שמעוניין יכול להשיג אצלי משקל ברמת דיוק 0.001 שהוא הכי מדוייק שמצאתי ברמת הדיוק הזו. עד עכשיו נחים לי בארון משקלים ברמת דיוק 0.001 שנמצאו לא מספיק מדוייקים.

לאחרונה יצרתי קשר עם פסיכיאטר מומחה גמילה בעל שם עולמי שאפשר להתחיל איתו תהליך של גמילה מסרוקסט. כל הפרטים נמצאים בקישור כאן למטה.

לחצו כאן לקבלת כל הפרטים על תהליך הגמילה

רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם או לשאול שאלות מוזמנים להגיב כאן למטה. אשמח לענות ולסייע.
להתראות
מתן

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

דוד

היי לקחתי 13 שנה סרוקסאט

הפסקתי עם חצי כדור למשך כמה חודשים היה טוב אחרי שנה חזרתי לקחת שוב שלושה חודשים ואני רואה שזה באלי לא טוב גורם לי להיתקע על דברים מחדד לי ocd יותר ממה שישלי ירדתי לחצי שוב והפסקתי יש תופעות קשות שרירים סחרחורות וכו' האם ניתן להילחם בזה כמו אדם שזקוק לסם לא לקחת וזה יעבור המוח התרגל שהוא לא מקבל את החומר שהוא רוצה

מתן לוי

שלום דוד!

לצערי לא מצאתי אחד שהצליח להוריד סרוקסט בבת אחת ופשוט להילחם בזה מהסיבה הפשוטה שעם הזמן זה נהיה גרוע יותר ולא טוב יותר. המאגרים של הסרוקסט שנמצאים בגוף לאט לאט נגמרים והמוח מקבל פחות ופחות חומר. ולכן ממליץ לך ללכת בדרך שהתויתי כאן לאט לאט כל פעם 5% או 10% מהכדור. אחרת זה לא אנושי

אורלי

מתן. אני כבר שבועיים לא לוקחת סרוקסט ומרגישה איום ונורא. מה אתה מציע לעשות

מתן לוי

שלום אורלי! אין ברירה אלא לחזור לקחת סרוקסט כמובן בהוראת פסיכיאטר. אם תרצי אז אחרי שתחזרי לאיזון תוכלי לחשוב על גמילה מסרוקסט אבל קודם כל חייבים לחזור לאיזון. זה לא הולך להיות יותר טוב אם את ממשיכה עם הפסקה מהירה מידי של סרוקסט זה לא הולך להיות טוב יותר...

קורל

הי מתן. לוקחת כבר 5 שנים סרוקסט. לאחרונה הרגשתי יותר טוב והחלטתי בעצה עם הפסיכיאטר להוריד רבע כדור. שבועים אחרי אני לא מצליחה לישון בלילה יותר משעה רצוף. מה עושים?

מתן לוי

שלום קורל! אני לא יכול לייעץ לך כי אני לא פסיכיאטר אבל זה נראה שעשית גמיל המהירה מידי מסרוקסט - דברי עם הפסיכיאטר שלך ואני מניח שהו איעלה לך חזרה את המינון. עדיין לא מאוחר. את סה"כ שבועיים אחרי. ממליץ ללכת לפסיכיאטר שיודע לגמול מסרוקסט בהדרגה כמו שכתבתי כאן במאמר


הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.